O VČELÍNĚ

Machův včelín v Krušlově na Strakonicku je unikátem nejen v České republice, ale také ve střední Evropě. Jedná se o pozoruhodnou dřevěnou stavbu s vyřezávanými a malovanými prvky a sbírkou více jak 80 výjimečných řezeb a výtvarně ztvárněných úlů. Stavbu obklopuje květná zahrada. Ve výšce 740 m.n.m. pak můžete z nedaleké louky obdivovat kouzelné výhledy do předhůří Šumavy.

Krušlovský včelín vyniká jedinečným provedením, za kterým stojí Josef Mach, řezbářský samouk a velký milovník včel. Josef Mach se v Krušlově narodil a se stavbou včelína začal ve svých 25 letech. Stavba mu trvala 4 roky. Malované úly v podobě domečků se všemi drobnými detaily byly plně funkční a bylo jich 65 kusů. Dnes je celá sbírka umístěna po restaurátorských zásazích opět v prostorách včelína a úly slouží už jen jako exponáty. Celý interiér včelína zdobí řezby, které jsou pozoruhodné rozmanitostí svých námětů i formou – najdete tu mimojiné také vyřezávaný nábytek nebo hodiny. V současné době je včelín koncipován jako muzeum věnované odkazu Josefa Macha a včelaření.

O chod včelína, opravy budovy i péči o zahradu se stará sdružení Krušlovský včelín z.s., které tu pořádá kulturní akce, včelařské i další kurzy. Jednou z pravidelných akcí je na včelíně srpnový festival „Na Dvorečku“ nebo tradiční „Ukončení sezóny“ připadající vždy na poslední říjnovou neděli.